تحصیل در کانادا

امروزه یکی از کشورهای پرطرفدار و مورد توجه متقاضیان از کشورهای مختلف جهت تحصیل، کشور کانادا می باشد. دلیل عمده این امر قرارگرفتن نام دانشگاه های کانادا در بین معتبرین دانشگاه های جهان می‌باشد.

مقاطع تحصیلی

پرواضح است که امکان تحصیلات در تمام مقاطع تحصیلی در دانشگاه های کانادا مهیاست ولی نکته ای که مجددا کشور کانادا را متمایز از سایر کشورها می نماید، امکان تحصیل در مقاطع پایین تر از دانشگاه و کالج است (دبیرستان و حتی مقاطع ابتدائی). و مهمتر از همه اینکه تحصیل دراین مقاطع نیازی به ارایه مدرک زبان اعم از IELTS و یا TOEFL را نخواهد داشت.

هرچند آشنایی با زبان رمز موفقیت در کلیه مراحل تحصیلی است. این موسسه علاوه بر امکان اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف، قادر به انجام تمام مراحل اخذ ویزای تحصیلی و ویزای مورد نیاز برای والدین جهت همراهی فرزندان محصل در مقاطع پایین تر از دانشگاه و کالج می باشد.

اخذ پذیرش تحصیلی

اولین مرحله در راستای شروع تحصیلات در کانادا اخذ پذیرش تحصیلی است. لازم به گفتن نیست که مهمترین شرط گرفتن پذیرش تحصیلی در مقاطع تکمیلی اعم از کالج و دانشگاه ابتدا ارایه مدرک زبان اعم از IETS و یا TOFEL می باشد.

نمره مورد نظر بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متفاوت خواهد بود. هر دانشگاه با توجه به رشته مورد تقاضا علاوه بر مدرک معتبر زبان خواهان ارائه مدارکی است که لیست این مدارک بسته به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت خواهد بود.

ذکر این نکته ضروری است که برای اخذ پذیرش حداقل می بایست ۶ ماه قبل از پایان مدت ارائه مدارک (ِDeadline) اقدام کرد. معمولا زمان شروع کلاسها در دی ماه و شهریور ماه می باشد به این معنی که بسته به نوع رشته و ضوابط دانشگاه گاها یکبار یا دوبار در سال امکان ارائه درخواست پذیرش وجود دارد.

اخذ ویزای تحصیلی

پس از صدور پذیرش تحصیلی متقاضی می بایست مباردت به تقاضای صدور ویزای تحصیلی نماید. به طور معمول از زمان ارائه تقاضا، حدود ۳ ماه بعد ویزای تحصیلی صادر می شود، که البته هیچ گونه تضمینی در این خصوص وجود ندارد، چرا که تمام مراحل رسیدگی و صدور ویزا خارج از محدوده نظارت این موسسه انجام می شود و ویزا بنابر صلاحدید افسر مربوطه صادر خواهد شد.

تقاضای صدور ویزای تحصیلی مستلزم ارائه مدارک خاصی است بعلاوه انجام انگشت نگاری یا بیومتریک در مراکز و دفاتر صدور ویزا که همگی خارج از کشور ایران واقع شده اند. بعنوان مثال یکی از این مراکز در کشور ترکیه می باشد. لازم به توضیح است که امکان رد تقاضای ویزا نیز وجود دارد به همین دلیل انجام این تقاضا باید با دقت فراوان صورت بگیرد. هر دانشجو پس از ورود به کانادا نیازمند مدرکی تحت عنوان Study Permit نیز می باشد که این مدرک توسط اداره مهاجرت کانادا و با عنایت به مدارک دانشجو صادر می گردد.

اجازه تحصیل در کانادا بستگی به مدت تحصیل خواهد داشت. به دانشجویان بصورت محدود نیز امکان کارکردن داده می شود. به متقاضیان توصیه می شود انتخاب رشته آنها متناسب با سابقه تحصیلی خود در ایران و بررسی آینده شغلی آن رشته در کانادا صورت پذیرد.

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در کانادا بسته به رشته تحصیلی، نوع دانشگاه و یا کالج و همچنین مقطع تحصیلی متفاوت است. البته لازم به ذکر است که به شهریه تحصیلی، هزینه زندگی در کانادا نیز باید افزوده شود که این هزینه هم بسته به شهری که در آن تحصیل می نمایید متفاوت خواهد بود.

فرم ارزیابی متقاضیان

(این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می‌باشد.)