تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل در دانشگاه دولتی فرانسه

ما در این بخش می خواهیم راجع به هزینه و شرایط تحصیل در فرانسه صحبت کنیم. فرانسه به دلیل شرایط مناسب تحصیلی به عنوان مهم ترین مقصد تحصیلی دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. موسسه آریان به عنوان مشاوره تحصیل در فرانسه اطلاعات کاملی را در زمینه هزینه تحصیلی، دانشگاه های فرانسه و … در اختیار شما قرار خواهد داد.

مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه در فرانسه شامل ابتدایی، راهنمایی و دوره متوسطه است و تحصیل در این مقاطع اجباری و رایگان می باشد. دانش آموزان در پایان دوره متوسطه برای دریافت مدرک تحصیلی خود ملزم به شرکت در آزمون پایان تحصیلی هستند.

در سال ۲۰۱۲ مخارج مربوط به آموزش به مرز ۹/۱۳۶ میلیارد یورو رسید که این مبلغ ۹/۶% تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد. در امر آموزش, نرخ متوسط مشارکت عمومی ( با در نظر گرفتن اقشار مختلف هزینه دهنده) از سطح بالایی برخوردار بوده و به میزان قابل توجه ۲۱۳۰ یورو به ازای هر نفر یا به عبارتی ۸۳۳۰ یورو برای هر دانش آموز یا دانشجو رسیده است. در فرانسه بیش از ۶۵۰۰۰۰ نهاد آموزشی وجود دارد که بیشتر آنها تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش هستند. در این میان حدود ۱۵% (مدارس ابتدایی) تا ۲۰% (مدارس متوسطه) شاگردان در موسسات خصوصی تحصیل می کنند. در حقیقت, تعداد کل دانش آموزان و دانشجویان در این کشور به ۱۵ میلیون می رسد که این تعداد ۲/۲ نفر دانشجو هستند. به عبارتی, یک چهارم جمعیت مشغول به تحصیل اند. تعداد کسانی که به امر تدریس مشغول اند, ۸۴۱۷۰۰ است. طبق آمار سال ۲۰۱۳ تعداد دانشگاه های کشور ۷۶ دانشگاه بوده است. ولی در فرانسه, دانشگاه ها تنها مکان های موجود برای تحصیلات عالی و امر پژوهش نیستند. در حقیقت به موازات دانشگاه ها, مدارس آموزش عالی و بنیادهای تحقیقاتی نیز وجود دارند.

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه

کشور فرانسه یکی از مدرن ترین و با شکوه ترین کشورهای اروپا و جهان است. جالب است بدانید بخاطر شرایط استثنایی تحصیلی از جمله تحصیل رایگان در فرانسه این کشور یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی دانشجویان است. توجه ویژه کشور فرانسه به تحصیل تا جایی است که دولت فرانسه درحدود ۲۳% بودجه سالانه خود را صرف امور تحصیلی این کشور می‌کند. وجود بیش از ۳۰۰۰ مرکز تحصیلی رایگان باعث شده تا داوطلبان تحصیل در فرانسه روز به روز بیشتر شوند تا جایی که در این کشور زیبا بالغ بر ۱۷۰۰۰۰ دانشجوی غیر فرانسوی مشغول تحصیل هستند.

کمک هزینه های پرداختی به دانشجویان از جمله عوامل مهم دیگر در جذب سرمایه انسانی تحصیل کرده به کشور فرانسه است. رویای تحصیل رایگان در فرانسه با شرایط فوق العاده، امروزه برای متقاضیان به تحصیل در کشور فرانسه بسیار به واقعیت نزدیک شده است. موسسه آریان با کادری مجرب و با سابقه تا بحال رویای تحصیل بسیاری را به واقعیت تبدیل کرده است؛ برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

مشاوره تحصیل در فرانسه

با توجه به شرایط ، امکانات و موقعیت دانشگاه های فرانسه طبیعی است که ذهن هر کسی به سمت تحصیل در دانشگاه های فرانسه کشیده شود. همانطور که پیش تر گفته شد کشور فرانسه با فراهم آوردن امکان تحصیل رایگان در بسیاری از مراکز آموزشی ، تحصیلی و دانشگاه ها از جمله دانشجو پذیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. اگر با دقت و بررسی بیشتر به دنبال یک راهکار باشید شما نیز می‌توانید از مزایای تحصیل رایگان در فرانسه بهره‌مند شوید.

اما از آنجا که برای انجام این پروسه نیاز به تجربه و تخصص لازم است بهتر است با موسساتی که در زمینه ارائه خدمات مشاوره تحصیل در فرانسه را ارائه می دهند مشورت و چاره جویی کنید. بسیاری از وب سایت ها و موسسات از جمله موسسه اعزام دانشجو به فرانسه ( موسسه آریان ) به منظور ارائه خدمات هرچه بیشتر به هموطنان جویای علم با ارائه خدمات مشاوره رایگان تحصیل در فرانسه اقدام به چاره جویی برای اعزام داشجو به فرانسه نموده اند.

 

بورس تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا، آرزوی هر فردی است. به ویژه دانشگاه‌هایی که تضمین کننده‌ی آینده‌ی شغلی فرد خواهند بود. کشور فرانسه صاحب دانشگاه‌های نام آشنایی است که شرایط مختلف تحصیلی را برای متقاضیان ارائه می‌کند. افرادی که مستعد تحصیل در هریک از این دانشگاه‌ها هستند و با محدودیت مالی مواجهند می‌توانند از شرایط تحصیل رایگان در فرانسه استفاده کنند. متقاضیان پذیرش در یکی از دانشگاه‌های فرانسه باید در ماه فوریه اقدام به ارسال درخواست کنند. اغلب دانشگاه‌ها در ماه ژوئیه پاسخ پذیرش یا رد نهایی را اعلام می‌کنند. اقدام برای دریافت ویزای فرانسه از زمان اقدام تا دریافت ویزا ۷۰ روز به طول می‌انجامد. و افراد پذیرفته شده می‌توانند برای همراهان خود اعم از همسر و فرزندان ویزای همراه دریافت کنند. تحصیل در فرانسه همواره متقاضیان زیادی داشته است. چرا که نسبت به سایر کشورهای هم‌تراز خود از هزینه‌های تحصیلی پایین‌تری برخوردار است.

دانشجویان کشورهای اروپایی و آمریکا برای تحصیل در این کشور نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارند. در مقابل کشورهای آسیایی از جمله ایران باید اقدام به دریافت ویزا کنند. دارا بودن مقالات علمی معتبر، معدل بالا و مدرک زبان از شرایط بورسیه تحصیلی در فرانسه است. برای تحصیل رایگان در فرانسه، متقاضی باید از مدرک B2 زبان فرانسوی برخوردار باشد. از مزایای تحصیل در این کشور می‌توان به داشتن مجوز کار به مدت ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته اشاره کرد که به نوعی برای تامین هزینه‌های تحصیلی دانشجویان کافی است. مبلغی که برای هر دانشجو اختصاص داده می‌شود، برحسب مقطع و رشته‌ی تحصیلی متفاوت خواهد بود. در مجموع کشور فرانسه برای دانشجویان ممتاز و مستعد بورسیه‌های مختلفی در نظر گرفته است. هریک از این بورسیه‌ها مبالغ مختلفی برای کمک هزینه‌ی تحصیلی با نام فاند در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. متقاضی برحسب شرایطی که دارد، می‌تواند برای هریک از این بورسیه‌ها اقدام کند.

 

 

اخذ بورسیه تحصیلی در فرانسه

گرایش به کسب علم در بشر از دیرباز تا به حال وجود داشته و از رشد روز افزونی نیز برخوردار بود است. همین امر موجب شده تا علاقه مندان به کسب علم و دانش به دنبال افزایش کیفیت آموزش و یافتن فضای بهتر باشند. بر اساس همین رویه کشورهایی همچون کشور بزرگ فرانسه که در سطح بالایی از آموزش هستند مقصد مناسب و دلچسبی برای جویندگان دانش به شمار می‌‎رود. کسب دانش و فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های مطرح دنیا میل و رغبت به تحصیل در فرانسه را دوچندان کرده است. از راه های پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه اخذ بورسیه تحصیلی در فرانسه است.

 این پروسه به دلیل گستردگی و پیچیدگی نیاز به دریافت مشاوره تحصیل در فرانسه از موسسات واجد شرایط را دارد. با این وجود در این بند به صورت مختصر پیرامون نحوه اخذ بورسیه تحصیلی در فرانسه خواهیم پرداخت. در مقطع کارشناسی تقریبا می‌توان گفت اکثر واجدین شرایط دریافت بورسیه از دانشگاه های فرانسه می‌بایست تا تابعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را داشته باشند بنابراین روی این مورد عملا نمی‌توان حساب کرد. در مقطع کارشناسی ارشد برای دریافت بورسیه نیاز است تا در مقطع کارشناسی حداقل معدل ۱۵ را کسب کرده باشید. ضمنا داشتن مدرک زبان فرانسوی نیز از دیگر شرایطی است که یک متقاضی می بایست داشته باشد.

 

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه در مقطع کارشناسی

این روزها کمتر کسی از مزایای تحصیل در فرانسه از نظر اعتبار مدرک تحصیلی و شرایط مناسب کمک هزینه های تحصیلی بی خبر است. همین امر موجب شده تا بسیاری به فکر اخذ ویزای تحصیلی فرانسه باشند. بنابراین در این نوشتار برآنیم تا به اختصار پیرامون تحصیل رایگان در فرانسه در مقطع کارشناسی در فرانسه صحبت کنیم. مقطع کارشناسی در دانشگاه های فرانسه در حدود ۱۸۰ واحد می باشد. البته در رشته های مختلف این عدد ممکن بیشتر یا کمتر باشد، اما حدود تقریبی همان ۱۸۰ واحد است. تاریخ شروع ترم تحصیلی مقطع کارشناسی در دانشگاه های فرانسه اول سپتامبر می باشد و برای تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه نیاز است تا نسبت به دریافت مدرک زبان فرانسوی B2 اقدام نمایید.

 بنابراین می توان گفت این مقطع در حدود سه سال یا شش ترم طول می کشد. هر دانشجو در فرانسه تنها مجاز به انجام ۲۰ ساعت کار در هفته می باشد که به ازای هر ساعت در حدود ۷ یورو دریافت می کند یعنی در هفته حدود ۱۴۰ یورو. این رقم گرچه تمامی هزینه ها را پوشش نمی دهد اما کمک هزینه های تحصیلی اعطایی دولت فرانسه نیز کار را بسیار راحت تر کرده است. این سوبسیدها شامل مواردی از جمله استفاده رایگان از حمل و نقل عمومی، کمک هزینه خوابگاه و غیره است. اولین لازمه پذیرش در دانشگاه های فرانسه داشتن توانایی مالی برای زندگی و تحصیل در فرانسه برای یک سال است. لازم است بدانید هزینه تحصیل در فرانسه ۲۰۲۰ چیزی در حدود ۲ الی ۳ هزار یورو در سال است که با توجه به رشته انتخابی می تواند متفاوت تر باشد.

 

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل رایگان در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد نیاز است تا معدل شما بالای ۱۴ باشد و مدارک مورد نیاز مانند دیپلم، مدرک کارشناسی و مدرک زبان B2 فرانسوی خود را به دانشگاه مربوطه در فرانسه ارائه دهید. مدت زمان دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه فرانسه، ۲ سال می باشد و شما در پایان دوره کارشناسی ارشد خود ملزم به ارائه پایان نامه هستید. در دانشگاه های خصوصی فرانسه نیز می توانید با زبان انگلیسی به تحصیل خود در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهید. اما در دانشگاه های دولتی فرانسه نیاز است تا به زبان فرانسه تسلط کافی داشته باشید و نسبت به دریافت مدرک زبان B2 فرانسوی اقدام نمایید. همانند تحصیل در مقطع کارشناسی نیز می توانید به مدت ۲۰ ساعت د رهفته کار کنید و حقوق ماهیانه بین ۷ الی ۱۰ یورو دریافت کنید.

 

تحصیل رایگان در فرانسه مقطع کارشناسی

تحصیل رایگان در فرانسه مقطع دکتری

تحصیل در فرانسه نسبت به دیگر کشورها هزینه بسیار پایین و مقرون به صرفه ای دارد و شما با توجه به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه شهریه متفاوتی بین ۲۰۰ یورو تا ۷۰۰ یورو پرداخت خواهید کرد. تحصیل در فرانسه به صورت کامل رایگان نیست اما هزینه بسیار پایین تحصیلی در این کشور باعث شده است تا این کشور مورد توجه دانشجویان سراسر جهان قرار گیرد. برای تحصیل رایگان در فرانسه مقطع دکتری همانند موارد ذکر شده در بالا، نیاز است تا معدل شما بالای ۱۴ باشد. دوره تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های فرانسه ۳ ساله است و به این دوره، دوره پژوهشی نیز می گویند. به شما اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته داده می شود و مبلغ دریافتی بابت حقوق ماهیانه ۷ الی ۱۰ یورو می باشد. همانطور که قبلا نیز ذکر شد تحصیل رایگان در دانشگاه های فرانسه (خصوصی) با زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است اما در دانشگاه های دولتی نیاز است تا مدرک زبان فرانسوی خود را به دانشگاه ارائه دهید.

نظام دانشگاهی فرانسه

فرانسه همچون دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از یک نظام آمورشی عالی هماهنگ و مشترک پیروی می کند که به عنوان L.M.D شناخته می شود و در بر گیرنده سه مقطع لیسانس, مستر و دکترا می باشد. هر سال تحصیلی در دانشگاه های فرانسه از ۲ ترم تشکیل می شود که زمان شروع هر ترم به صورت زیر است:

ترم اول: اوایل اکتبر تا پایان ژانویه

ترم دوم: اوایل فوریه تا پایان مه

در هر ترم واحدهای دانشگاهی باید گذرانده شود که تعداد آنها ۳۰ واحد می باشد که با عنوان E.C.T.S (سیستم انتقال واحد اروپایی) شناخته می شود. بنابراین تعداد ترم های تحصیلی و واحد درسی به صورت زیر می باشد:

لیسانس: ۶ ترم و ۱۸۰ E.C.T.S

مستر: ۴ترم و ۱۲۰ E.C.T.S

مقطع کارشناسی ارشد شامل ۲ سال بوده که سال دوم آن بر ۲ نوع است: پژوهشی و حرفه ای. در نوع پژوهشی امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا وجود دارد در حالی که نوع حرفه ای برای افرادی است که قصد ورود به زندگی حرفه ای پس از کسب تخصص و دانش لازم را دارند.

در فرانسه دوره دکترا ۳ سال به طول می انجامد و در طول این مدت هیچ واحد و امتحانی گذرانده نمی شود.

ورود به دانشگاه مستلزم آزمون ورودی نیست اما برای ورود به سال اول تمام رشته های دانشگاهی و همچنین لیسانس و فوق لیسانس رشته های معماری در مدارس معماری, دانشجویان باید آزمون زبان (TCF-DAP) را در بخش فرهنگی سفارت بگذرانند و تشکیل پرونده دهند. اطلاعات لازم را می توان از بخش فرهنگی سفارت فرانسه در ایران یا از سایت های زیر کسب کرد:

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی فرانسه به صورت آنلاین

1- ایجاد پرونده آنلاین توسط دانشجو و انتخاب دانشگاه ها (www.iran.campusfrance.org)

۲- تایید پرونده توسط دفتر اطلاع رسانی دانشجویی سفارت فرانسه

۳- دریافت پذیرش از سوی دانشگاه ها

۴- درخواست ویزای دانشجویی

 

برای دریافت مشاوره تحصیل در فرانسه و اطلاع از شرایط تحصیلی در دانشگاه های فرانسه با ما تماس بگیرید.

تحصیل رایگان در دانشگاه های فرانسه

دانشگاه گرونوبل فرانسه (Grenoble)

حال وقت آن رسیده  تا با برخی دانشگاه های بزرگ و دانشجو پذیر کشور فرانسه آشنا شویم. در ادامه پتانسیل پذیرش دانشجو در فرانسه در رشته های مختلف را مورد بررسی قرار خواهیم داد. شما می توانید با یک انتخاب مناسب و اندکی تلاش به راحتی پذیرش خود را از دانشگاه های فرانسه دریافت کنید و به صورت رایگان در فرانسه به تحصیل بپردازید. هم چنین برای مشاوره رایگان و اطلاع از شرایط تحصیل رایگان در فرانسه با مشاورین موسسه  اعزام دانشجو به فرانسه ( آریان ) تماس بگیرید.

دانشگاه گرونوبل فرانسه

این شهر تا پاریس یک ساعت و تا لیون یک ساعت و نیم فاصله دارد. گرونوبل قطب بزرگ علم و تکنولوژی به شمار می آید و ۵۹۲۰۰ دانشجو دارد که از این تعداد ۴۷۲۰۰ نفر در ۴ دانشگاه UPMF, UJF, INPG و دانشگاه استاندال مشغول به تحصیل هستند. درخشش علمی این شهر به طور عمده, مرهون کیفیت بالای آموزشی در زمینه ریاضی, کامپیوتر, الکترونیک, فیزیک, مهندسی فرآیند و غیره در دانشگاه ژوزف فوریه و موسسه ملی پلی تکنیک گرونوبل و ۹ مدرسه مهندسی دیگر آن است. در صورت نیاز به مشاوره تحصیل در فرانسه و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

لینک سایت Gernoble

 

دانشگاه لیل فرانسه (Lille)

از لیل تا بروکسل تنها ۳۸ دقیقه, تا پاریس یک ساعت, تا لندن ۲ ساعت و تا کلن ۳ ساعت فاصله است و این شهر چهارمین شهر بزرگ فرانسه به شمار می رود. لیل از نظر تعداد دانشجو دومین شهر فرانسه به شمار می آید. این شهر عمده دانشگاهی, در سال ۲۰۱۳ تعداد ۱۶۰۰۰۰ دانشجو داشته است ( به عبارتی ۷% جمعیت دانشجویی فرانسه). شهر لیل با ۴ دانشگاه, ۱۳ مدرسه مهندسی, ۵ مدرسه در زمینه تجارت, یک مدرسه روزنامه نگاری, یک موسسه مطالعات سیاسی, یک موسسه آموزش امور اداری شرکت ها و بسیاری مدارس و موسسات دیگر, سومین مجموعه دانشگاهی فرانسه را پدید آورده است. از معماری گوتیک گرفته تا سبک کلاسیک, از رنسانس فلاندری گرفته تا هنر نو, شهر لیل میراث دار بناهای متعددی از دوران گذشته است که تاثیر تک تک جریان های هنری را در فاصله زمانی قرون وسطی تا توسعه صنعتی در قرن ۱۹ به نمایش می گذارد.

لینک سایت دانشگاه Lille

 

دانشگاه لیون فرانسه (Lyon)

لیون مقر موسسات بزرگ بین المللی (اینترپل, یورونیوز, کانون پژوهشی بین المللی سرطان ..) است. شبکه راه آهن این امکان را فراهم آورده است که از لیون با قطارهای یورو استار, ظرف ۲ ساعت به پاریس و ظرف ۵ ساعت به لندن برویم. پایتخت های اروپایی نیز با کلان شهر لیون, با هواپیما بیش از یک ساعت فاصله ندارند. در زمینه تحقیق, منطقه شهری لیون دارای ۵۱۰ آموزشگاه عمومی و خصوصی است و در بخش های بسیار پیشرو (پژوهش کلینیکی و زیست شناسی انسانی, دارو شناسی و پزشکی, تصویر برداری پزشکی, شیمی و مولکولی, مهندسی زیست شناسی و پزشکی و علوم مواد) از امتیازات فراوانی برخوردار است. ۱۱۵۰۰ پژوهشگر منطقه لیون با آموزش حدود ۱۳۸۰۰۰ دانشجو, با ۴ دانشگاه و حدود ۲۰ مدرسه عالی کلانشهر همکاری نزدیک دارند. بنابراین لیون دومین شهر دانشگاهی فرانسه است.

در این شهر شبکه زیرساخت های ورزشی قدرتمندی وجود دارد. لیون قطب فرهنگی بزرگی نیز هست, چون موزه های متعددی در آن جای دارند. میراث معماری مهمی (متعلق به دوره های روم و رنسانس و سده هاس ۱۷, ۱۸ و ۱۹) دارد و در سراسر سال فعالیت های متعددی در زمینه موسیقی, تإتر, اپرا, رقص و هنر معاصر در آن جریان دارد. در صورتی که نیاز به مشاوره تحصیل در فرانسه دارید با موسسه آریان تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم و شرایط مورد نیاز را برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه را برای شما شرح دهیم.

لینک سایت Lyon

 

دانشگاه مون پولیه (Montpellier)

در این شهر فعالیت های اقتصادی بر پایه حضور شرکت های فنی و مهندسی بزرگی چون ALSTOM, IBM, DELL, HORIBA از ساختار و رشد خیره کننده ای بهره مند شده است. تخصص های مختلفی در این ناحیه پراکنده اند, نظیر کشاورزی گرمسیری و مدیترانه ای, بهداشت, محیط زیست, تکنولوژی اطلاعات. حضور ۶۰۰۰۰ دانشجو, ۳ دانشگاه, ۵ مدرسه مهندسی و حدود ۱۰ موسسه پژوهشی, در پویایی و کیفیت زندگی این شهر موثرند. در مون پولیه یک نفر از ۴ نفر ساکن آن دانشجو است. آگروپولیس که قطب بین المللی پژوهشی و آموزش عالی کشاورزی است, در بیش از ۲۰ واحد یا آزمایشگاه, ۶۰۰۰ پژوهشگر دولتی و ۳۰۰۰ پژوهشگر خصوصی, مدرس-پژوهشگر و تکنسین و نیز حدود ۶۰۰ دانشمند ماوراءبحار را که در ۶۰ کشور پراکنده اند, گرد هم آورده است. هدف آن, توسعه اقتصادی و اجتماعی مناطق مدیترانه ای و گرمسیری است.

دانشگاه مون پولیه (Montpellier)

دانشگاه نانسی فرانسه (Nancy)

شهر نانسی که در شمال شرقی فرانسه در یکی از پر رفت و آمد ترین چهار راه های اروپا واقع شده است, با آلمان, بلژیک و لوکزامبورگ هم مرز است و با قطارهای TGV یک ساعت و نیم تا پاریس فاصله دارد. در ژانویه ۲۰۱۲, انستیتوی ملی پلی کلینیک لورن, دانشگاه هانری پوانکاره, دانشگاه نانسی۲ و دانشگاه پل ورلن-متز, در دانشگاه واحدی ادغام شده و دانشگاه لورن را پدید آوردند. با ۵۳۰۰۰ دانشجو که ۱۵% آنان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند, دانشگاه لورن حوزه های مختلف شناخت را به خوبی در بر می گیرد. حوزه هایی نطیر علوم, بهداشت, تکنولوژی, علوم مهندسی, علوم انسانی و اجتماعی, حقوق, اقتصاد, مدیریت, هنر, ادبیات و زبان. به علاوه ارتباط نزدیک بین موسسات و رشته های تحصیلی امکانات بیشتری را به دانشجویان در جهت پیشبرد اهداف شغلی و حرفه ای خود در آینده می دهد.

لینک سایت Nancy

دانشگاه لورن فرانسه اهمیت بین المللی خود را مدیون فعالیت های پژوهشگران, مدرسان-پژوهشگران و دانشجویان و نیز بین المللی کردن آموزش هایش است. آزمایشگاه های شهرنانسی در تمام حوزه های علمی فعال اند و در حوزه هایی چون منابع طبیعی, انرژی, مواد و مهندسی بهداشت, قطب های ممتازی ایجاد شده اند.

 

دانشگاه پاریس فرانسه (Paris)

پاریس پرجمعیت ترین شهر فرانسه است و پایتخت و مرکز منطقه ایل-دو-فرانس است. این پایتخت و منطقه وابسته به آن, از بافت بسیار متراکمی متشکل از موسسات مبتکری برخوردار است که دانشگاه ها با آنها همکاری نزدیکی دارند. در این شهر گلچین بی همتایی از موسسات و شبکه های آموزش عالی ممتاز, نظیر دانشسرای عالی, مدرسه عالی پلی تکنیک, دانشگاه پی یر و ماری کوری, انستیتوی علوم سیاسی و دانشگاه پاریس-سوربون وجود دارد. با در اختیار داشتن ۱۶ موسسه آموزشی که در میان ۵۰۰ موسسه رده اول جهان جای گرفته اند, پاریس در راس تمام شهرها قرار دارد. نخبگان آتی هنوز هم عمدتا در پاریس تربیت می شوند.

 

دانشگاه استراسبورگ (Strasbourg)

دانشگاه استراسبورگ که متشکل از ۴ مجتمع دانشگاهی پراکنده در کل اجتماع شهری خود است, پذیرای حدود ۴۲۰۰۰ دانشجو (حدود ۲۰% دانشجوی خارجی) است و ۴۶۰۰ نفر را در استخدام دارد. این دانشگاه که نمونه منحصر به فرد ادغام ۳ موسسه است, امروزه از نظر شمار دانشجو و کارکنان, مهمترین دانشگاه چند رشته ای فرانسه به شمار می آید. مدارس عالی بزرگی چون ENA (مدرسه ملی مدیریت اداری) در استراسبورگ مستقر شده اند.

 

دانشگاه تولوز (Toulouse)

دانش فنی تولوز که در زمینه هوانوردی و فضایی مهم و شناخته شده است, در حوزه های مهمی چون الکترونیک یا صنایع بهداشتی, صنایع کشاورزی-غذایی, خدمات استراتژیک, تکنولوژی های اطلاعاتی, میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی نیز حضور گسترده و فعالی دارد. بیش از ۱۰۰۰۰۰ دانشجو در ۳ دانشکده و ۱۴ مدرسه عالی شهر به تحصیل مشغول اند.

 

موسسه آریان با کادری مجرب از وکلای حرفه ای آماده ارائه خدمات مشاوره تحصیل در فرانسه به دانشجویان گرامی می باشد. برای اطلاع از هزینه و شرایط تحصیل رایگان در فرانسه با وکلای ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

سوالات متدوال

 

موسسه ی آریان دانشیار کیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

آریان دانشیار یک موسسه ی اعزام دانشجو به خارج از کشور با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که به علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور خدماتی را شامل اخذ پذیرش از دانشگاه ها، تدارک محل اسکان، تشکیل پرونده ی کامپوس فرانس، آماده سازی مدارک برای ار ائه به VFS، مشاوره ی تخصصی، گرفتن بورس تحصیلی و ویزای همراه ارائه می دهد.

 

برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه باید چه شرایطی داشته باشیم؟

در اخذ پذیرش تحصیلی و گرفتن ویزای سفارت چند نکته ی مهم و تاثیرگذار وجود دارد که در این جا به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم. اولین مسئله ی تاثیر گذار، سطح زبان فرد متقاضی می باشد. اگر شما قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشید باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ی ۶٫۵-۶ و برای تحصیل به زبان فرانسوی، مدرک زبان فرانسه حداقل سطح B1 را به دانشگاه ارائه دهید. مسئله ی مهم دیگر سن متقاضی است. اگر بالای ۳۰ سال سن دارید باید بتوانید این فاکتور را با یک رزومه ی خوب و یا فعالیت کاری مرتبط با رشته ی خودتان پوشش دهید.

 

آیا من می توانم وارد کالج های زبان فرانسه شوم؟

کالج های زبان فرانسه یکی از سریع ترین راه های اخذ ویزای تحصیلی هستند اما درباره ی آن ها باید نکاتی را در نظر داشت:

  • سن متقاضی: دختران کمتر از ۳۰ سال و پسران زیر ۲۶ سال می توانند برای کالج زبان اقدام کنند.
  • وضعیت نظام وظیفه: پسران متقاضی باید کارت پایان خدمت و یا معافیت داشته باشند.

 

برای زندگی در فرانسه چه مقدار هزینه باید در نظر داشته باشیم؟

هزینه ی زندگی در فرانسه بسته به شهر محل سکونت و روحیات فرد متقاضی می توانند متفاوت باشد اما به صورت معمول ما به متقاضیان خود می گوییم که برای زندگی در شهرهای بزرگ مانند پاریس مقدار ۱۲۰۰ یورو و برای شهرهای کوچک تر ۶۵۰ یورو در ماه را در نظر داشته باشند که این مقدار هزینه ی کرایه ی محل اقامت، خوراک، قبوض آب و برق، اینترنت و بیمه را پوشش می دهد.

۵٫آیا من می توانم در دوران دانشجویی کار هم داشته باشم؟

بله، شما می توانید بنابر قانون فرانسه تا سالی ۹۶۴ ساعت در سال کار بکنید که دستمزد آن در حدود ۷۹۰۰ یورو در سال خواهد بود.

 

در فرانسه کجا اقامت داشته باشم؟

شما می توانید در خوابگاه های دانشجویی، اقامتگاه های دانشجویی، آپارتمان های اشتراکی با دانشجویان دیگر و یا شخصی اقامت داشته باشید.

 

چگونه می توانم در رشته ی پزشکی/ دندانپزشکی فرانسه تحصیل کنم؟

برای تحصیل در رشته های گروه پزشکی شما قبل از هرچیز نیاز به مدرک زبان فرانسه ی TCF-DAP در سطح C1 دارید. این آزمون سالی دوبار در ماه مهر و آذر برگزار می گردد.