بهترین دانشگاه های فرانسه

این کشور به طور کلی دارای ۳۰۰۰ موسسه است که ۹۰ مورد دانشگاه بوده و ۲۴۰ مورد از آن دوره های عالی مهندسی و ۲۳۰ مورد دوره های عالی بازرگانی و در حدود ۲۰۰۰ موسسه در این کشور در زمینه هنر و معماری فعالیت می کنند. این کشور فضای ورود به کالج های مختلف را به طور دقیق و درست ارزیابی کرده است و در این زمینه بسیار موفق بوده است. هر یک از کالج های فرانسه برای بررسی دقیق سطح علمی دانش آموزان در نظر گرفته شده اند

فرانسه یکی از محبوب ترین مقاصد دنیا برای تحصیل است و ۳۱ دانشگاه و موسسه آموزشی این کشور در لیست بهترین دانشگاه های دنیا هستند که تعدادی از آن ها در پاریس و بقیه در دیگر شهرهای این کشور پراکنده اند. پاریس یکی از پربازدیدترین شهرهای دنیاست و حتی آن را یکی از زیباترین شهرهای جهان هم می دانند پس مطمئنا تحصیل در آن می تواند خیلی لذتبخش و رویایی باشد هر چند دیگر شهرهای فرانسه هم دانشگاه های برتر زیادی را در خود جای داده اند. اگر آرزو دارید که در فرانسه تحصیل کنید مطمئنا دوست دارید بدانید که کدام یک از دانشگاه های این کشور بهتر هستند، دلتان می خواهد دانشگاه های برتر این کشور را کشف کنید و بهترین تحصیل را در فرانسه داشته باشید. مطمئنا دانستن رتبه بندی دانشگاه ها به دانشجویان و محققان کمک می کند تا کیفیت تحصیل در دانشگاه های مختلف را با هم مقایسه و بهترین داشنگاه های جهان را شناسایی کنند. رتبه بندی دانشگاه های با فاکتورهای مشخصی معلوم می شود؛ برخی از رتبه بندی ها فقط روی کیفیت تحقیقات دانشگاه ها تمرکز دارند در حالی که برای بقیه رتبه بندی ها شاید کیفیت آموزش از فاکتورهای دیگر مهمتر باشد. البته دانشجویان برای انتخاب محل تحصیل فقط نباید به رتبه جهانی آن دانشگاه نگاه کنند و باید فاکتورهای دیگر مثل فرصت های کارآموزی، زبان آموزش و یا مکان تحصیل را هم در نظر بگیرند. بعد از بررسی این موارد می فهمید که بهترین دانشگاه برای شما لزوما دانشگاهی با رتبه های بالای جهانی نیست.

 I) دانشگاه اکول نرمال سوپریور (Ecole Normale Supérieure)، پاریس

این دانشگاه که در محله لاتین پاریس قرار دارد در سال ۲۰۱۷ رتبه اول دانشگاه های فرانسه و رتبه ۴۳ دانشگاه های دنیا را پیدا کرد. این دانشگاه که در سال ۱۷۹۳ تاسیس شده یکی از دانشگاه های رقابتی و معتبر این کشور است و در علوم انسانی و علوم مختلف بسیار قوی عمل می کند. حتما اگر بهتان بگوییم ۳۱ نفر از فارغ التحصیلان این دانشگاه موفق به کسب جایزه نوبل شدند به چشم دیگری به این دانشگاه نگاه می کنید. البته فیلسوف هایی مثل میشل فوکو و ژاک دریدا هم در این دانشگاه تحصیل و مدرک خود ا از اینجا گرفتند. این دانشگاه در ابتدا برای تربیت معلم تاسیس شد اما امروز به آموزشگاهی برای تربیت محققان و استادان تبدیل شده است.

 II) مدرسه پلی تکنیک (Ecole Polytechnique)، پاریس

این دانشگاه معتبرترین و قدیمی ترین دانشگاه فنی مهندسی فرانسه است و در سال ۲۰۱۷ رتبه جهانی ۵۹ را کسب کرد. این دانشگاه در ۳۰ کیلومتری خارج مرکز پاریس قرار دارد و محوطه آن ۱۲۰ هکتار فضای سبز برای حدود ۴۶۰۰ دانشجو دارد.

 III) دانشگاه پیر و ماری کوری (Université Pierre et Marie Curie)، پاریس

این دانشگاه با ۱۰ رتبه پیشرفت در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۱۳۱ جهانی رسید. دانشگاه در گذشته یکی از شعبه های دانشگاه پاریس بود اما در سال ۱۹۷۱ از این دانشگاه جدا شد و دانشگاهی مستقل را تاسیس کرد. امروز این دانشگاه تبدیل به یکی  بزرگ ترین مجموعه های علمی و پزشکی فرانسه شده و ۳۴ هزار دانشجو دارد که ۲۰ درصد آن ها بین المللی هستند. دانشگاه پاریس سیزده شعبه مختلف داشته که تعدادی از آن ها در سال ۱۹۷۱ از این دانشگاه جدا شدند.

IV) دانشگاه École Normale Supérieure، لیون

این دانشگاه همیشه در حال تلاش برای بالا بردن رتبه جهانی خود است و موفق شد در سال ۲۰۱۷ با ۲۰ رتبه پیشرفت نسبت به سال قبل به رتبه ۱۵۷ جهان برسد. اینجا یک موسسه دولتی برای نخبه هاست که دانش پژوهان و معلمان زیادی را در زمینه علوم انسانی و دیگر علوم تربیت می کند.

V) دانشگاه Centrale Supélec، پاریس

این دانشگاه رتبه مشترک ۱۶۴ را در دنیا آورد و در اول ژانویه ۲۰۱۵ با ترکیب دو دانشگاه Ecole Centrale Paris و Supélec به وجود آمد. بر اساس سرشماری های بسیاری که انجام شده این دانشگاه در بین سه دانشگاه برتر مهندسی فرانسه قرار دارد. شغل های مهندسی از پردرآمدترین شغل ها در فرانسه هستند برای همین این دانشگاه دانشجویان زیادی دارد.

VI) مؤسسه مطالعات سیاسی (Sciences Po)، پاریس

این دانشگاه مرکز تحقیقات دولتی و آموزش عالی در شهر پاریس است که دانشکده های حقوق، اقتصاد، دانش اجتماعی، سیاست، تاریخ و رشته های مرتبط دارد و در سال ۲۰۱۷ موفق شد رتبه ۲۲۰ جهانی خود را حفظ کند. این دانشگاه دارای ۱۳ هزار دانشجو هست  که نیمی از آن ها بین المللی و از ۱۵۰ کشور مختلف هستند.

VII) دانشگاه Grenoble-Alpes، گرونوبل

این داشنگاه رتبه ۲۳۶ را کسب کرده و در ژانویه سال ۲۰۱۶ ازترکیب دو دانشگاه دیگر به وجود آمد اما موسسه اولیه آن قدمت طولانی ای دارد و در سال ۱۳۳۹ تاسیس شده بود.

VIII) دانشگاه پاریس سود (Paris-Sud 11)، پاریس

این دانشگاه یکی از شعبه های دانشگاه پاریس بود که در سال ۱۹۷۱ از آن جدا شد. دانشگاه پردیس های دانشگاهی زیادی دارد که بیشتر در جنوب پاریس هستند. دانشگاه «پاریس سود» بیشتر به خاطر داشتن رشته های علوم و ریاضی معروف شده و موفق شد در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۲۴۲ دنیا برسد. از افتخارات این دانشگاه که یکی از معتبرترین دانشگاه های فرانسه است ۴ مدال فیلدز و دو جایزه نوبل است.

IX ) دانشگاه پانتئون-سوربن (Panthéon-Sorbonne)، پاریس

این دانشگاه هم یکی از شعبه های دانشگاه پاریس بود که در سال ۱۹۷۱ ازاین دانشگاه جدا شد. امروز این دانشگاه یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور است و حدود ۴۰ هزار دانشجو  دارد. این دانشگاه قرار است در ژانویه سال ۲۰۱۸ با UPMC ترکیب شود و دانشگاه سوربن جدید را به وجود بیاورد. دانشگاه پانتئون-سوربن از مهمترین مراکز تحقیقاتی و آموزشی دنیا به حساب می آید برای همین دانشجویان خارجی زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند.

با توجه به رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۹ توسط Times Higher Education، تعداد ۳۴ دانشگاه و موسسه علمی و آموزشی فرانسوی در میان دانشگاه های برتر جهان طبقه بندی شده اند.

این رتبه بندی شامل هشت دانشگاه در پاریس (که نماینده و نماد فرانسه است) و سایر گزینه های پراکنده در سراسر کشور است.

دانشگاه های پاریس پنج رتبه برتر را به خود اختصاص داده اند، اما دانشگاه هایی از شهرهای لیون، مارسی (Marseilles)، گرنوبل (Grenoble) و تولوز (Toulouse) نیز در میان ۱۰ دانشگاه برتر فرانسه حضور دارند.

بهترین موسسه آموزش عالی در میان دانشگاه های فرانسه، دانشگاه تحقیقاتی Paris Sciences et Lettres است، یک دانشگاه کالج مانند که متشکل از ۲۵ موسسه تحقیقاتی و آموزش عالی در منطقه پاریس و سه موسسه تحقیقاتی ملی است.

در خارج از شهر پاریس، دانشگاه École Normale Supérieure de Lyon در لیون در جایگاه ششم قرار دارد.

چهار دانشگاه برتر فرانسه

I ) دانشگاه تحقیقاتی (Paris Sciences et Lettres (PSL

این دانشگاه متشکل از ۲۵ موسسه آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی در منطقه پاریس است که در آوریل ۲۰۱۰ توسط پنج نهاد برجسته فرانسوی تشکیل شده است: École Normale Supérieure، Collège de France، رصدخانه پاریس، Chimie ParisTech و ESPCI ParisTech.

مؤسسات تحت چتر حمایتی این دانشگاه ترکیبی از موسسات جدید و موسسات قدیمی تری هستند که در دوران روشنفکری ایجاد شده اند.

 

هدف اصلی این دانشگاه تبدیل شدن به یکی از برترین موسسات تحقیقاتی در جهان است. این نهاد همچنین ارتباطات با سایر موسسات عالی رتبه در سراسر جهان از جمله دانشگاه کمبریج، UCL، دانشگاه پکن و دانشگاه ملی تایوان را توسعه داده است.

در مجموع ۲۶ جایزه نوبل در فیزیک، شیمی، ادبیات، فیزیولوژی و پزشکی و اقتصاد به محققان این دانشگاه اختصاص داده شده است.

II ) دانشگاه سوربن (Sorbonne)

دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در پاریس است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ از ادغام دانشگاه پاریس-سوربن (Paris-Sorbonne University)، دانشگاه پیر و ماری کوری (Pierre and Marie Curie University) و تعدادی از موسسات کوچک تاسیس شد.

هدف اصلی این دانشگاه تبدیل شدن به یکی از برترین موسسات تحقیقاتی در جهان است. این نهاد همچنین ارتباطات با سایر موسسات عالی رتبه در سراسر جهان از جمله دانشگاه کمبریج، UCL، دانشگاه پکن و دانشگاه ملی تایوان را توسعه داده است.

دانشگاه دارای سه دانشکده علوم انسانی، علوم و پزشکی می باشد. رشته حقوق توسط دانشگاه Panthéon-Assas University (پاریس ۲) تدریس می شود.

 

سوربن دارای چندین پردیس و مجتمع دانشگاهی در سراسر پاریس و همچنین دارای یک شعبه در ابوظبی است.

 

این دانشگاه دارای هشت مجموعه قابل توجه علمی برای پژوهشگران است. بعضی از کلکسیون ها نیز برای عموم قابل استفاده هستند، مانند کلکسیون مواد معدنی، دیرینه شناسی و مجموعه های زیست شناسی.

III ) دانشگاه پلی تکنیک École

این دانشگاه به طور ویژه ای بر روی علم و فناوری تمرکز نموده است. شعار این دانشگاه “برای کشور، علم و افتخار” است.

کمتر از ۳۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند که در حومه Palaiseau در ۱۰ مایلی مرکز پاریس قرار دارد. علیرغم کم بودن تعداد دانشجویان ورودی، اما ۳۰ درصد آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل داده‌اند. به گفته یکی از دانشجویان اسپانیایی، برای دانشجویان بین المللی برنامه‌ های آماده سازی ویژه‌ای وجود دارد.

رویکرد برنامه‌های تحصیلی در این دانشگاه بین رشته ‌ای است و یک فرایند آموزشی را ارائه می دهد که تلفیقی از دوره کارشناسی با فرایند تحقیقی دوره های تحصیلات تکمیلی در رشته های مختلف می باشد.

 

علاوه بر شش درس در زمینه علوم و مهندسی، دانشجویان دوره کارشناسی در این دانشگاه باید تعدادی دروس انسانی و ورزش را نیز بگذرانند.

پذیرش دوره کارشناسی نیازمند گذراندن ۲ سال آمادگی در طول دبیرستان و یک هفته آزمون کتبی و یک آزمون شفاهی است.

اتباع فرانسوی ملزم به انجام هشت ماه خدمت سربازی در سال اول خود هستند؛ چرا که این دانشگاه رسما توسط وزارت دفاع اداره می شود.

IV ) دانشگاه Paris Diderot (پاریس ۷)

دانشگاه Paris Diderot نام فعلی خود را در سال ۱۹۹۴ به دست آورد که از نام Denis Diderot فیلسوف فرانسوی، منتقد هنری و نویسنده قرن ۱۸ میلادی گرفته شده است. این دانشگاه در زمینه آموزش علوم، به ویژه ریاضیات شناخته شده است. این شهرت در دستاورد های فارغ التحصیلان، از جمله دو برنده جایزه نوبل، دو برنده Fields Medal و دو وزیر سابق آموزش و پرورش فرانسه، منعکس شده است.

کتابخانه مرکزی دانشگاه Paris Diderot بزرگترین کتابخانه دانشگاهی در پاریس است.

بسیاری از انجمن های دانشجویی، و همچنین تعدادی از باشگاه های ورزشی غیر معمول مانند آکروباتیک، هنر سیرک، بوکس فرانسه و ژیمناستیک جاز در این دانشگاه وجود دارد.