آموزش فرانسه

در فرانسه آموزش تا سن ۱۶ سالگی رایگان و اجباری است. در سال ۲۰۱۲ مخارج مربوط به آموزش به مرز ۹/۱۳۶ میلیارد یورو رسید که این مبلغ ۹/۶% تولید ناخالص ملی را تشکیل می دهد. در امر آموزش, نرخ متوسط مشارکت عمومی ( با در نظر گرفتن اقشار مختلف هزینه دهنده) از سطح بالایی برخوردار بوده و به میزان قابل توجه ۲۱۳۰ یورو به ازای هر نفر یا به عبارتی ۸۳۳۰ یورو برای هر دانش آموز یا دانشجو رسیده است.

در فرانسه بیش از ۶۵۰۰۰۰ نهاد آموزشی وجود دارد که بیشتر آنها تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش هستند. در این میان حدود ۱۵% (مدارس ابتدایی) تا ۲۰% (مدارس متوسطه) شاگردان در موسسات خصوصی تحصیل می کنند. در حقیقت, تعداد کل دانش آموزان و دانشجویان در این کشور به ۱۵ میلیون می رسد که این تعداد ۲/۲ نفر دانشجو هستند. به عبارتی, یک چهارم جمعیت مشغول به تحصیل اند. تعداد کسانی که به امر تدریس مشغول اند, ۸۴۱۷۰۰ است. طبق آمار سال ۲۰۱۳ تعداد دانشگاه های کشور ۷۶ دانشگاه بوده است. ولی در فرانسه, دانشگاه ها تنها مکان های موجود برای تحصیلات عالی و امر پژوهش نیستند. در حقیقت به موازات دانشگاه ها, مدارس آموزش عالی و بنیادهای تحقیقاتی نیز وجود دارند.

نظام دانشگاهی فرانسه

فرانسه همچون دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از یک نظام آمورشی عالی هماهنگ و مشترک پیروی می کند که به عنوان L.M.D شناخته می شود و در بر گیرنده سه مقطع لیسانس, مستر و دکترا می باشد. هر سال تحصیلی در دانشگاه های فرانسه از ۲ ترم تشکیل می شود که زمان شروع هر ترم به صورت زیر است:

ترم اول: اوایل اکتبر تا پایان ژانویه

ترم دوم: اوایل فوریه تا پایان مه

در هر ترم واحدهای دانشگاهی باید گذرانده شود که تعداد آنها ۳۰ واحد می باشد که با عنوان E.C.T.S (سیستم انتقال واحد اروپایی) شناخته می شود. بنابراین تعداد ترم های تحصیلی و واحد درسی به صورت زیر می باشد:

لیسانس: ۶ ترم و ۱۸۰ E.C.T.S

مستر: ۴ترم و ۱۲۰ E.C.T.S

مقطع کارشناسی ارشد شامل ۲ سال بوده که سال دوم آن بر ۲ نوع است: پژوهشی و حرفه ای. در نوع پژوهشی امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا وجود دارد در حالی که نوع حرفه ای برای افرادی است که قصد ورود به زندگی حرفه ای پس از کسب تخصص و دانش لازم را دارند.

در فرانسه دوره دکترا ۳ سال به طول می انجامد و در طول این مدت هیچ واحد و امتحانی گذرانده نمی شود.

ورود به دانشگاه مستلزم آزمون ورودی نیست اما برای ورود به سال اول تمام رشته های دانشگاهی و همچنین لیسانس و فوق لیسانس رشته های معماری در مدارس معماری, دانشجویان باید آزمون زبان (TCF-DAP) را در بخش فرهنگی سفارت بگذرانند و تشکیل پرونده دهند. اطلاعات لازم را می توان از بخش فرهنگی سفارت فرانسه در ایران یا از سایت های زیر کسب کرد:

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی فرانسه به صورت آنلاین

1- ایجاد پرونده آنلاین توسط دانشجو و انتخاب دانشگاه ها (www.iran.campusfrance.org)

۲- تایید پرونده توسط دفتر اطلاع رسانی دانشجویی سفارت فرانسه

۳- دریافت پذیرش از سوی دانشگاه ها

۴- درخواست ویزای دانشجویی

شهر های دانشگاهی

1- گرونوبل (Grenoble)

این شهر تا پاریس یک ساعت و تا لیون یک ساعت و نیم فاصله دارد. گرونوبل قطب بزرگ علم و تکنولوژی به شمار می آید و ۵۹۲۰۰ دانشجو دارد که از این تعداد ۴۷۲۰۰ نفر در ۴ دانشگاه UPMF, UJF, INPG و دانشگاه استاندال مشغول به تحصیل هستند. درخشش علمی این شهر به طور عمده, مرهون کیفیت بالای آموزشی در زمینه ریاضی, کامپیوتر, الکترونیک, فیزیک, مهندسی فرآیند و غیره در دانشگاه ژوزف فوریه و موسسه ملی پلی تکنیک گرونوبل و ۹ مدرسه مهندسی دیگر آن است.

۲- لیل (Lille)

از لیل تا بروکسل تنها ۳۸ دقیقه, تا پاریس یک ساعت, تا لندن ۲ ساعت و تا کلن ۳ ساعت فاصله است و این شهر چهارمین شهر بزرگ فرانسه به شمار می رود. لیل از نظر تعداد دانشجو دومین شهر فرانسه به شمار می آید. این شهر عمده دانشگاهی, در سال ۲۰۱۳ تعداد ۱۶۰۰۰۰ دانشجو داشته است ( به عبارتی ۷% جمعیت دانشجویی فرانسه). شهر لیل با ۴ دانشگاه, ۱۳ مدرسه مهندسی, ۵ مدرسه در زمینه تجارت, یک مدرسه روزنامه نگاری, یک موسسه مطالعات سیاسی, یک موسسه آموزش امور اداری شرکت ها و بسیاری مدارس و موسسات دیگر, سومین مجموعه دانشگاهی فرانسه را پدید آورده است. از معماری گوتیک گرفته تا سبک کلاسیک, از رنسانس فلاندری گرفته تا هنر نو, شهر لیل میراث دار بناهای متعددی از دوران گذشته است که تاثیر تک تک جریان های هنری را در فاصله زمانی قرون وسطی تا توسعه صنعتی در قرن ۱۹ به نمایش می گذارد.

۳- لیون (Lyon)

لیون مقر موسسات بزرگ بین المللی (اینترپل, یورونیوز, کانون پژوهشی بین المللی سرطان ..) است. شبکه راه آهن این امکان را فراهم آورده است که از لیون با قطارهای یورو استار, ظرف ۲ ساعت به پاریس و ظرف ۵ ساعت به لندن برویم. پایتخت های اروپایی نیز با کلان شهر لیون, با هواپیما بیش از یک ساعت فاصله ندارند. در زمینه تحقیق, منطقه شهری لیون دارای ۵۱۰ آموزشگاه عمومی و خصوصی است و در بخش های بسیار پیشرو (پژوهش کلینیکی و زیست شناسی انسانی, دارو شناسی و پزشکی, تصویر برداری پزشکی, شیمی و مولکولی, مهندسی زیست شناسی و پزشکی و علوم مواد) از امتیازات فراوانی برخوردار است. ۱۱۵۰۰ پژوهشگر منطقه لیون با آموزش حدود ۱۳۸۰۰۰ دانشجو, با ۴ دانشگاه و حدود ۲۰ مدرسه عالی کلانشهر همکاری نزدیک دارند. بنابراین لیون دومین شهر دانشگاهی فرانسه است. در این شهر شبکه زیرساخت های ورزشی قدرتمندی وجود دارد. لیون قطب فرهنگی بزرگی نیز هست, چون موزه های متعددی در آن جای دارند. میراث معماری مهمی (متعلق به دوره های روم و رنسانس و سده هاس ۱۷, ۱۸ و ۱۹) دارد و در سراسر سال فعالیت های متعددی در زمینه موسیقی, تإتر, اپرا, رقص و هنر معاصر در آن جریان دارد.

۴- مون پولیه (Montpellier)

در این شهر فعالیت های اقتصادی بر پایه حضور شرکت های فنی و مهندسی بزرگی چون ALSTOM, IBM, DELL, HORIBA از ساختار و رشد خیره کننده ای بهره مند شده است. تخصص های مختلفی در این ناحیه پراکنده اند, نظیر کشاورزی گرمسیری و مدیترانه ای, بهداشت, محیط زیست, تکنولوژی اطلاعات. حضور ۶۰۰۰۰ دانشجو, ۳ دانشگاه, ۵ مدرسه مهندسی و حدود ۱۰ موسسه پژوهشی, در پویایی و کیفیت زندگی این شهر موثرند. در مون پولیه یک نفر از ۴ نفر ساکن آن دانشجو است. آگروپولیس که قطب بین المللی پژوهشی و آموزش عالی کشاورزی است, در بیش از ۲۰ واحد یا آزمایشگاه, ۶۰۰۰ پژوهشگر دولتی و ۳۰۰۰ پژوهشگر خصوصی, مدرس-پژوهشگر و تکنسین و نیز حدود ۶۰۰ دانشمند ماوراءبحار را که در ۶۰ کشور پراکنده اند, گرد هم آورده است. هدف آن, توسعه اقتصادی و اجتماعی مناطق مدیترانه ای و گرمسیری است.

۵- نانسی (Nancy)

شهر نانسی که در شمال شرقی فرانسه در یکی از پر رفت و آمد ترین چهار راه های اروپا واقع شده است, با آلمان, بلژیک و لوکزامبورگ هم مرز است و با قطارهای TGV یک ساعت و نیم تا پاریس فاصله دارد. در ژانویه ۲۰۱۲, انستیتوی ملی پلی کلینیک لورن, دانشگاه هانری پوانکاره, دانشگاه نانسی۲ و دانشگاه پل ورلن-متز, در دانشگاه واحدی ادغام شده و دانشگاه لورن را پدید آوردند. با ۵۳۰۰۰ دانشجو که ۱۵% آنان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند, دانشگاه لورن حوزه های مختلف شناخت را به خوبی در بر می گیرد. حوزه هایی نطیر علوم, بهداشت, تکنولوژی, علوم مهندسی, علوم انسانی و اجتماعی, حقوق, اقتصاد, مدیریت, هنر, ادبیات و زبان. به علاوه ارتباط نزدیک بین موسسات و رشته های تحصیلی امکانات بیشتری را به دانشجویان در جهت پیشبرد اهداف شغلی و حرفه ای خود در آینده می دهد. دانشگاه لورن اهمیت بین المللی خود را مدیون فعالیت های پژوهشگران, مدرسان-پژوهشگران و دانشجویان و نیز بین المللی کردن آموزش هایش است. آزمایشگاه های شهرنانسی در تمام حوزه های علمی فعال اند و در حوزه هایی چون منابع طبیعی, انرژی, مواد و مهندسی بهداشت, قطب های ممتازی ایجاد شده اند.

۶- پاریس (Paris)

پاریس پرجمعیت ترین شهر فرانسه است و پایتخت و مرکز منطقه ایل-دو-فرانس است. این پایتخت و منطقه وابسته به آن, از بافت بسیار متراکمی متشکل از موسسات مبتکری برخوردار است که دانشگاه ها با آنها همکاری نزدیکی دارند. در این شهر گلچین بی همتایی از موسسات و شبکه های آموزش عالی ممتاز, نظیر دانشسرای عالی, مدرسه عالی پلی تکنیک, دانشگاه پی یر و ماری کوری, انستیتوی علوم سیاسی و دانشگاه پاریس-سوربون وجود دارد. با در اختیار داشتن ۱۶ موسسه آموزشی که در میان ۵۰۰ موسسه رده اول جهان جای گرفته اند, پاریس در راس تمام شهرها قرار دارد. نخبگان آتی هنوز هم عمدتا در پاریس تربیت می شوند.

۷- استراسبورگ (Strasbourg)

دانشگاه استراسبورگ که متشکل از ۴ مجتمع دانشگاهی پراکنده در کل اجتماع شهری خود است, پذیرای حدود ۴۲۰۰۰ دانشجو (حدود ۲۰% دانشجوی خارجی) است و ۴۶۰۰ نفر را در استخدام دارد. این دانشگاه که نمونه منحصر به فرد ادغام ۳ موسسه است, امروزه از نظر شمار دانشجو و کارکنان, مهمترین دانشگاه چند رشته ای فرانسه به شمار می آید. مدارس عالی بزرگی چون ENA (مدرسه ملی مدیریت اداری) در استراسبورگ مستقر شده اند.

۸- تولوز (Toulouse)

دانش فنی تولوز که در زمینه هوانوردی و فضایی مهم و شناخته شده است, در حوزه های مهمی چون الکترونیک یا صنایع بهداشتی, صنایع کشاورزی-غذایی, خدمات استراتژیک, تکنولوژی های اطلاعاتی, میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی نیز حضور گسترده و فعالی دارد. بیش از ۱۰۰۰۰۰ دانشجو در ۳ دانشکده و ۱۴ مدرسه عالی شهر به تحصیل مشغول اند.

لینک های مفید

برای دیدن لینک های مفید به صفحه زیر مراجعه کنید :

لینک های مفید